Ahşap insanlığın varoluşundan bu yana en uzun süre kullanılan madde. Arkeolojik kazılar bizlere, ahşabın 10.000 yıl önce en temel yapı malzemesi olarak kullanıldığını gösteriyor.
Avrupa’da milattan önce 6000’li yıllarında yapılmış Neolitik uzun evler buna mükemmel bir örnek teşkil ediyor. Dönemin en büyük yapılarından olan bu ahşap evler 30 kişiyi barındırabilecek kapasitede sağlam evlerdi. O günden bu yana ahşabın kullanımı bronz ve demir gibi maddelerin keşfiyle gelişti ve mobilya kullanımında popülaritesinden hiçbir şey kaybetmedi. Ancak aynısını maalesef ev inşasında söyleyemiyoruz.
Peki nedir ahşabı binyıllardır talep edilir kılan?
Ahşap ev enerji tasarrufu açısından mükemmeldir.
Ahşap doğal bir izolasyon aracıdır ve sıcak ve soğuğu izole etmekte oldukça etkilidir. Taş, tuğla ve beton evlere kıyasla çok daha önemli ölçüde enerjiyi hapseder. Isı korumasının yanı sıra havadaki nemi de emerek rutubet riskini ortadan kaldırır. Ayrıca ses emici özelliği sayesinde size sıcak, konforlu ve ıtırlı bir ortam sunar.
Ahşap evler hızlı, kolay ve ekonomik inşa edilir. Uzun vadede size sunacağı enerji tasarrufu bir yana, inşası dahi size çok daha düşük bir bütçeye mal olur.
Ahşap evler beton, tuğla ve taş evlere kıyasla daha az planlama ve mimari çalışma gerektirir. Bu sebeple daha kısa sürede daha kolay ve düşük bütçede inşa edilir. Dahası ahşap, tuğla, beton ve taş evlere kıyasla daha az yer kaplayan hafif bir madde. Bu nedenle daha dar bir alanda daha geniş bir mekan sağlar.
Doğa dostudur.
Ahşap sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir bir madde. Çimento gibi kimyasal yapı maddelerinin aksine ahşap doğada hızla çözünür ve karbon ayak iziniz bir kat daha incelmiş olur. Dahası ahşap evler aktif olarak atmosferdeki karbondioksit gazını da emerler! Bunun doğaya sağladığı katkı bir yana, evinizin içinde boğulmaz, hoş kokulu bir ortamda temiz havayı soluyarak hayatınızı sürdürürsünüz.
Ve tüm bu özellikleri göze alındığında pek tabii ki diğer evlere göre çok daha sağlıklıdır. Hava koşullarından minimum düzeyde etkileneceğiniz gibi rutubet kaynaklı hastalıklardan korunmuş olursunuz. Gürültüden arınmış bir ortamda daha huzurlu bir yaşam sürersiniz.